ARCHIWUM:
26 sierpnia
Koncert Finałowy:
„Niepodległość Ojczyzny
w romantycznej muzyce i poezji”
Finał 40. Olsztyńskich Koncertów Organowych, na który zapraszamy w niedzielę zaraz
po mszy św. wieczornej – uwaga, nieco wcześniej, niż zwykle, bo o godz. 19:45 – nawiązuje
do 100. rocznicy odzyskania naszej niepodległości, dlatego ma tytuł „Niepodległość
Ojczyzny w romantycznej muzyce i poezji”. Wystąpią dobrze nam znani artyści: Andrzej
Chorosiński – organy główne, Jarosław Ciecierski – organy nawowe oraz Michał Chorosiński
– recytacje. Koncert ten symbolicznie zamyka także całe 40-
Zapraszają:
Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM
WSTĘP WOLNY
19 sierpnia
Organowy leksykon
– poznajmy klasyków (część II)
W niedzielę 19 sierpnia, tradycyjnie o godz. 20, z recitalem organowym wystąpi w olsztyńskiej Katedrze św. Jakuba jeden z najbardziej znanych i zasłużonych polskich organistów (także dla naszego festiwalu, w jego początkach) – Józef Serafin. Długoletni profesor muzycznych Akademii w Warszawie i Krakowie, wychowawca wielu talentów, twórca kultowych już nagrań płytowych, a zarazem kierownik artystyczny tak renomowanych festiwali, jak Leżajsk czy Kamień Pomorski.
Zapraszają:
Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM
WSTĘP WOLNY
15 sierpnia
„Muzyka organowa wyższych sfer”
Recital organowy Magdaleny Białeckiej
W środę, 15 sierpnia o godz. 20, czyli w święto Wniebowzięcia NMP, zagra dla nas recital organowy tegoroczna dyplomantka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Magdalena Białecka. Jej program nosi intrygujący podtytuł: „Muzyka organowa wyższych sfer” i odnosi się do różnych ciekawych muzycznych dedykacji w arystokratycznym świecie. Koncert poprowadzi (a nawet wystąpi w nim) dyrektor artystyczny festiwalu, Jarosław Ciecierski, zapewniając, że czeka nas wiele muzycznych wrażeń, a może nawet i niespodzianek...
Zapraszają:
Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM
WSTĘP WOLNY
12 sierpnia
Interpretacje – improwizacje
W najbliższą niedzielę, 12.08, jak zwykle o godz. 20, w naszej Katedrze zabrzmią organy i także, jak zwykle co roku, zdarzy nam się koncert we współpracy miast partnerskich; co ważne, tym razem we współpracy z Fundacją im. Georga i Marii Dietrichów, długoletnich przyjaciół Olsztyna.
Wystąpi młody i utalentowany organista z Offenburga, Felix Ketterer, a w jego programie znajdą się zarówno znane klasyczne utwory (Bach, Mendelssohn), jak i suita improwizowana przez artystę. Taki jest też tytuł koncertu: "Interpretacje – Improwizacje". Wstęp wolny.
Przy okazji, tzw. koncert towarzyszący, nie ujęty formalnie w ramy festiwalu, ale z pewnością wart zaplanowania naszego czasu w dzień święta Wniebowzięcia NMP. W środę 15.08, także o 20, zagra dla nas tegoroczna dyplomantka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, Magdalena Białecka, zaś jej program ma intrygujący podtytuł: "Muzyka organowa wyższych sfer"... Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu, Jarosław Ciecierski, zapewniając, że czeka nas wiele muzycznych wrażeń, a także niespodzianek...
Zapraszają:
Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM.
WSTĘP WOLNY
5 sierpnia
Organowy leksykon
– poznajmy klasyków (1)
Najbliższy recital organowy (5 sierpnia o godz. 20, Katedra św. Jakuba) rozpocznie pewien cykl, może nie regularny, ale zaplanowany na dłużej: koncertów z podtytułem „Leksykon organowy” – jest to odpowiedź na zmiany pokoleniowe wśród słuchaczy OKO i potrzebę przybliżenia choćby nawet samych pojęć, związanych z tą dziedziną muzyki, także i podstawowego repertuaru. Mamy zatem, wśród artystycznych wyzwań, hybryd stylistycznych i prawykonań taki „powrót do źródeł”, co jest też zaproszeniem dla mniej wyrobionych słuchaczy, nawiązaniem z nimi kontaktu i dialogu.
Krzysztof Latała – profesor uczelni krakowskich, a zarazem długoletni animator kultury, swoim programem wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Znane miniatury z dawnej muzyki polskiej, sztandarowe utwory Bacha czy perły romantycznej muzyki organowej (Franck, Vierne) goszczą wprawdzie często na festiwalach, ale dją nam niejako „przepustkę” do tej muzyki i mogą przekonać tych, którzy obawiają się, że jej nie rozumieją (i dlatego unikają takich koncertów).
Zapraszają:
Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM.
WSTĘP WOLNY
29 lipca
Aga Winska i Karol Gołębiowski
– koncert kameralny
Organista Karol Gołębiowski z żoną Agatą, śpiewającą sopranem, koncertowali u nas dawno, bo aż w roku 1999, ale ich drogi artystyczne stale się rozwijają. Dość powiedzieć, że nie tylko występują razem i oddzielnie jako uznani artyści, ale posiadają już stopnie doktorskie w swych dziedzinach. Co więcej, działają nie tylko w Belgii, gdzie mieszkają na stałe, ale także w Polsce – koncerty, nagrania, wykłady, a od paru lat także współpraca z Uniwersytetem w Kielcach. Aga Winska śpiewa zarówno koloraturowe arie klasyków, jak i mocne brzmieniowo pieśni, my także usłyszymy ją w zróżnicowanym repertuarze – od Bacha po Mendelssohna, Brahmsa i Moniuszkę. Organy solo zabrzmią także w Bachu oraz w kompozycjach Eugene’a Gigout’a i Felixa Borowskiego, Polaka działającego nie tylko na polu organowym, głównie w Chicago. Stąd nieco dwuznaczny tytuł koncertu: „Nasi są wszędzie!”, bo nawiązuje trochę do artystów, ale przede wszystkim odnosi się do naszych kompozytorów, rozsianych często po wielu krajach, a nawet kontynentach!
Zapraszają:
Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM. Niedziela 29.07, godz. 20
WSTĘP WOLNY
22 lipca
Wielcy romantycy polscy
i niemieccy – koncert kameralny
Roman Perucki to dobrze znany olsztyńskiej publiczności artysta: bywał tu nie tylko jako organista, ale także jako pedagog i rzeczoznawca (m.in. wykonał pierwszy recital na odnowionych organach w kościele NSPJ). W swoim mieście Gdańsku godzi obowiązki profesora Akademii Muzycznej, dyrektora Filharmonii Bałtyckiej oraz animatora wielu wydarzeń muzycznych; jest także I organistą oliwskiej Katedry.
Tym razem wystąpi u nas wraz z żoną, Marią, utalentowaną skrzypaczką, pedagogiem i dzialaczem kultury, a program obejmie dzieła "wielkich romantyków": Paderewskiego, Rheinbergera i patrona festiwalu, Feliksa Nowowiejskiego.
Zapraszają:
Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM. Niedziela 22.07, godz. 20
WSTĘP WOLNY
Wolfgang Amadeus Mozart
– doroczny koncert monograficzny pod patronatem SPAM.
W najbliższą niedzielę wystąpi w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba z recitalem mozartowskim jeden z najbardziej znanych i cenionych organistów z Austrii, Bernhard Gfrerer. Jest profesorem tamtejszego konserwatorium "Musikum", ale także znamy go z koncertów, nagrań i kursów mistrzowskich na całym świecie (także w Polsce) czy jako jurora konkursów organowych. Program koncertu, który wpisuje się w doroczne monografie pod patronatem SPAM, obejmuje dzieła organowe Wolfganga Amadeusza Mozarta i transkrypcje jego utworów instrumentalnych, dokonane przez samego Profesora.
Zapraszają:
Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM. Niedziela 15.07, godz. 20
WSTĘP WOLNY
W niedzielę 8 lipca inaugurujemy w konkatedrze św. Jakuba 40. jubileuszową edycję
Olsztyńskich Koncertów Organowych. Tradycyjnie festiwal rozpocznie się Inauguracyjną
Mszą św. o godz. 19, także z udziałem wykonawców, a koncert, zatytułowany ,Muzyka
dla Ducha Świętego -
Usłyszymy: znakomity kwartet wokalny Cantamen z Białegostoku, specjalizujący się w muzyce dawnej, Hannę Marię Zajączkiewicz – sopran, utalentowaną artystkę łączącą w pracy (muzyka i lekarza w dziedzinie otolaryngologii) Białystok i Olsztyn oraz Jarosława Ciecierskiego – organy, który jednocześnie sprawuje kierownictwo artystyczne nad całym festiwalem. Warto wspomnieć, że ten znany olsztyński artysta i pedagog da się poznać w tym festiwalu również jako twórca muzyki.
Program, od utworów renesansu i baroku po czasy współczesne, nie tylko uzasadnia tytuł, ale chce dostarczyć Państwu niezapomnianych wrażeń z połączenia talentu, wrażliwości i pomysłowości wszystkich występujących artystów. Nawiązuje do roku duszpasterskiego w Kościele Katolickim, poświęconego Trzeciej Osobie Boskiej, ale także do motywu witraża zdobiącego plakat XL OKO.
W 40. OKO im. Feliksa Nowowiejskiego nie zabraknie muzyki ich patrona, jak również
innych polskich kompozytorów, także z racji 100-
Na ten i kolejne koncerty zapraszają:
Parafia archikatedralna św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
oraz Samodzielne
Koło Stowarzyszenia Paolskich Artystow Muzyków.
Słowo na Inaugurację XL OKO
WSTĘP WOLNY