Główna Kalendarium Anonse Fotogaleria
OKO 2018 OKO 2017 OKO 2016 OKO 2015 OKO 2014 OKO 2013 OKO 2012 OKO 2011 OKO 2010 OKO 2009

ARCHIWUM:

26 sierpnia

Koncert Finałowy:
„Niepodległość Ojczyzny
w romantycznej muzyce i poezji”


Finał 40. Olsztyńskich Koncertów Organowych, na który zapraszamy w niedzielę zaraz po mszy św. wieczornej – uwaga, nieco wcześniej, niż zwykle, bo o godz. 19:45 – nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania naszej niepodległości, dlatego ma tytuł „Niepodległość Ojczyzny w romantycznej muzyce i poezji”. Wystąpią dobrze nam znani artyści: Andrzej Chorosiński – organy główne, Jarosław Ciecierski – organy nawowe oraz Michał Chorosiński – recytacje. Koncert ten symbolicznie zamyka także całe 40-lecie festiwalu, więc będzie miał`szczególnie uroczysty charakter.

felieton

Zapraszają:

Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM

WSTĘP WOLNY



19 sierpnia

Organowy leksykon
– poznajmy klasyków (część II)

W niedzielę 19 sierpnia, tradycyjnie o godz. 20, z recitalem organowym wystąpi w olsztyńskiej Katedrze św. Jakuba jeden z najbardziej znanych i zasłużonych polskich organistów (także dla naszego festiwalu, w jego początkach) – Józef Serafin. Długoletni profesor muzycznych Akademii w Warszawie i Krakowie, wychowawca wielu talentów, twórca kultowych już nagrań płytowych, a zarazem kierownik artystyczny tak renomowanych festiwali, jak Leżajsk czy Kamień Pomorski.

Zapraszają:

Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM

WSTĘP WOLNY



15 sierpnia

„Muzyka organowa wyższych sfer”
Recital organowy Magdaleny Białeckiej

W środę, 15 sierpnia o godz. 20, czyli w święto Wniebowzięcia NMP, zagra dla nas recital organowy tegoroczna dyplomantka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Magdalena Białecka. Jej program nosi intrygujący podtytuł: „Muzyka organowa wyższych sfer” i odnosi się do różnych ciekawych muzycznych dedykacji w arystokratycznym świecie. Koncert poprowadzi (a nawet wystąpi w nim) dyrektor artystyczny festiwalu, Jarosław Ciecierski, zapewniając, że czeka nas wiele muzycznych wrażeń, a może nawet i niespodzianek...

Zapraszają:

Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM

WSTĘP WOLNY



12 sierpnia

Interpretacje – improwizacje

W najbliższą niedzielę, 12.08, jak zwykle o godz. 20, w naszej Katedrze zabrzmią organy i także, jak zwykle co roku, zdarzy nam się koncert we współpracy miast partnerskich; co ważne, tym razem we współpracy z Fundacją im. Georga i Marii Dietrichów, długoletnich przyjaciół Olsztyna.

Wystąpi młody i utalentowany organista z Offenburga, Felix Ketterer, a w jego programie znajdą się zarówno znane klasyczne utwory (Bach, Mendelssohn), jak i suita improwizowana przez artystę. Taki jest też tytuł koncertu: "Interpretacje – Improwizacje". Wstęp wolny.

Przy okazji, tzw. koncert towarzyszący, nie ujęty formalnie w ramy festiwalu, ale z pewnością wart zaplanowania naszego czasu w dzień święta Wniebowzięcia NMP. W środę 15.08, także o 20, zagra dla nas tegoroczna dyplomantka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, Magdalena Białecka, zaś jej program ma intrygujący podtytuł: "Muzyka organowa wyższych sfer"... Koncert poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu, Jarosław Ciecierski, zapewniając, że czeka nas wiele muzycznych wrażeń, a także niespodzianek...

Zapraszają:

Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM.

WSTĘP WOLNY




5 sierpnia

Organowy leksykon
– poznajmy klasyków
(1)


Najbliższy recital organowy (5 sierpnia o godz. 20, Katedra św. Jakuba) rozpocznie pewien cykl, może nie regularny, ale zaplanowany na dłużej: koncertów z podtytułem „Leksykon organowy” – jest to odpowiedź na zmiany pokoleniowe wśród słuchaczy OKO i potrzebę przybliżenia choćby nawet samych pojęć, związanych z tą dziedziną muzyki, także i podstawowego repertuaru. Mamy zatem, wśród artystycznych wyzwań, hybryd stylistycznych i prawykonań taki „powrót do źródeł”, co jest też zaproszeniem dla mniej wyrobionych słuchaczy, nawiązaniem z nimi kontaktu i dialogu.

Krzysztof Latała – profesor uczelni krakowskich, a zarazem długoletni animator kultury, swoim programem wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Znane miniatury z dawnej muzyki polskiej, sztandarowe utwory Bacha czy perły romantycznej muzyki organowej (Franck, Vierne) goszczą wprawdzie często na festiwalach, ale dją nam niejako „przepustkę” do tej muzyki i mogą przekonać tych, którzy obawiają się, że jej nie rozumieją (i dlatego unikają takich koncertów).

Zapraszają:

Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM.

WSTĘP WOLNY




29 lipca

Aga Winska i Karol Gołębiowski
– koncert kameralny

Organista Karol Gołębiowski z żoną Agatą, śpiewającą sopranem, koncertowali u nas dawno, bo aż w roku 1999, ale ich drogi artystyczne stale się rozwijają. Dość powiedzieć, że nie tylko występują razem i oddzielnie jako uznani artyści, ale posiadają już stopnie doktorskie w swych dziedzinach. Co więcej, działają nie tylko w Belgii, gdzie mieszkają na stałe, ale także w Polsce – koncerty, nagrania, wykłady, a od paru lat także współpraca z Uniwersytetem w Kielcach. Aga Winska śpiewa zarówno koloraturowe arie klasyków, jak i mocne brzmieniowo pieśni, my także usłyszymy ją w zróżnicowanym repertuarze – od Bacha po Mendelssohna, Brahmsa i Moniuszkę. Organy solo zabrzmią także w Bachu oraz w kompozycjach Eugene’a Gigout’a i Felixa Borowskiego, Polaka działającego nie tylko na polu organowym, głównie w Chicago. Stąd nieco dwuznaczny tytuł koncertu: „Nasi są wszędzie!”, bo nawiązuje trochę do artystów, ale przede wszystkim odnosi się do naszych kompozytorów, rozsianych często po wielu krajach, a nawet kontynentach!

Zapraszają:

Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM. Niedziela 29.07, godz. 20


WSTĘP WOLNY





22 lipca

Wielcy romantycy polscy
i niemieccy
– koncert kameralny

Roman Perucki to dobrze znany olsztyńskiej publiczności artysta: bywał tu nie tylko jako organista, ale także jako pedagog i rzeczoznawca (m.in. wykonał pierwszy recital na odnowionych organach w kościele NSPJ). W swoim mieście Gdańsku godzi obowiązki profesora Akademii Muzycznej, dyrektora Filharmonii Bałtyckiej oraz animatora wielu wydarzeń muzycznych; jest także I organistą oliwskiej Katedry.

Tym razem wystąpi u nas wraz z żoną, Marią, utalentowaną skrzypaczką, pedagogiem i dzialaczem kultury, a program obejmie dzieła "wielkich romantyków": Paderewskiego, Rheinbergera i patrona festiwalu, Feliksa Nowowiejskiego.

Zapraszają:

Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM. Niedziela 22.07, godz. 20


WSTĘP WOLNY




15 lipca

Wolfgang Amadeus Mozart
– doroczny koncert monograficzny pod patronatem SPAM.

W najbliższą niedzielę wystąpi w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba z recitalem mozartowskim jeden z najbardziej znanych i cenionych organistów z Austrii, Bernhard Gfrerer. Jest profesorem tamtejszego konserwatorium "Musikum", ale także znamy go z koncertów, nagrań i kursów mistrzowskich na całym świecie (także w Polsce) czy jako jurora konkursów organowych. Program koncertu, który wpisuje się w doroczne monografie pod patronatem SPAM, obejmuje dzieła organowe Wolfganga Amadeusza Mozarta i transkrypcje jego utworów instrumentalnych, dokonane przez samego Profesora.

Zapraszają:

Parafia św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury i olsztyńskie Koło SPAM. Niedziela 15.07, godz. 20


WSTĘP WOLNY




8 lipca

Muzyka dla Ducha Świętego

W niedzielę 8 lipca inaugurujemy w konkatedrze św. Jakuba 40. jubileuszową edycję Olsztyńskich Koncertów Organowych. Tradycyjnie festiwal rozpocznie się Inauguracyjną Mszą św. o godz. 19, także z udziałem wykonawców, a koncert, zatytułowany ,Muzyka dla Ducha Świętego - o godz.20.

Usłyszymy: znakomity kwartet wokalny Cantamen z Białegostoku, specjalizujący się w muzyce dawnej, Hannę Marię Zajączkiewicz – sopran, utalentowaną artystkę łączącą w pracy (muzyka i lekarza w dziedzinie otolaryngologii) Białystok i Olsztyn oraz Jarosława Ciecierskiego – organy, który jednocześnie sprawuje kierownictwo artystyczne nad całym festiwalem. Warto wspomnieć, że ten znany olsztyński artysta i pedagog da się poznać w tym festiwalu również jako twórca muzyki.

Program, od utworów renesansu i baroku po czasy współczesne, nie tylko uzasadnia tytuł, ale chce dostarczyć Państwu niezapomnianych wrażeń z połączenia talentu, wrażliwości i pomysłowości wszystkich występujących artystów. Nawiązuje do roku duszpasterskiego w Kościele Katolickim, poświęconego Trzeciej Osobie Boskiej, ale także do motywu witraża zdobiącego plakat XL OKO.

W 40. OKO im. Feliksa Nowowiejskiego nie zabraknie muzyki ich patrona, jak również innych polskich kompozytorów, także z racji 100-lecia odzyskania niepodleglości. Zarazem organizatorzy starają się nawiązać do historii samego festiwalu, zapraszając znakomitych muzyków, którzy jego muzyczną tradycję współtworzyli. Oczywiście, nie wyczerpuje to bogactwa całej oferty na ten sezon koncertowy, w której i koneserzy, i nowicjusze z pewnością odnajdą coś dla siebie!

Na ten i kolejne koncerty zapraszają:

Parafia archikatedralna św. Jakuba, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
oraz Samodzielne Koło Stowarzyszenia Paolskich Artystow Muzyków.

Słowo na Inaugurację XL OKO


WSTĘP WOLNY