Główna Kalendarium

Koncert Jakubowy

Tradycja „kameralnego muzykowania olsztynian i ich gości” w dzień św. Jakuba (25 lipca) należy do najbardziej rozpoznawalnych w naszym festiwalu. Pamiętamy, że to nie jest tylko patron Katedry, ale i Miasta, widniejący w jego herbie! Z muzycznego punktu widzenia to dobra okazja do tworzenia projektów uzupełniających recitale organowe o bardziej „otwartą” formę koncertu, który zarazem godnie wpisywałby się w Dni Olsztyna.

W tym roku będzie coś prostego, a zarazem szczególnego. Dwóch organistów, jeden z Włoch, a drugi „nasz” (są oni w dodatku równolatkami!) umówiło się na coś w rodzaju pojedynku, nie tylko wykorzystując dwa instrumenty katedralne, nie tylko ustalając ciekawe konkurencje (muzyka dawna z Włoch i Polski, sonata klasyczna na dwoje organów, utwory wirtuozowskie XIX/XX w. oraz dzieła ilustracyjne), ale zapraszając do swojego grona „białogłowę”, która oba kraje łączy w sobie, ponieważ jest rodem z Wrocławia, ale mieszka na stałe we Włoszech i koncertuje jako wokalistka na całym świecie. Zaśpiewa ona z towarzyszeniem organowym religijne arie baroku i klasycyzmu, ale też przypomnimy sobie piękne sceny z oper Verdiego i Belliniego. Nie zabraknie też kompozycji zaaranżowanych specjalnie na troje wykonawców.

Taka formuła koncertu czyni go nie tylko wciągającym dla samych artystów, którzy na pewno zechcą „dać z siebie wszystko”, ale przede wszystkim dla słuchaczy, bo usłyszą oni dużą porcję znakomitej, bardzo starannie dobranej muzyki na ten wyjątkowy dzień Imienin Miasta.

Wykonawcy:

Wtorek, 25 lipca 2017, g. 19.45 – Bazylika św. Jakuba Starszego w Olsztynie, wstęp wolny
SPONSORZY: