Główna Kalendarium Anonse Fotogaleria

Marietta Kruzel-Sosonowska – organy



Marietta Kruzel-Sosonowska - organistka, teoretyk, pedagog i popularyzator muzyki. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (organy u prof. Rączkowskiego, teoria muzyki u prof. Andrzeja Dobrowolskiego – oba dyplomy z wyróżnieniem) i  wieloletni wykładowca klasy organów w tejże Uczelni na kierunku Muzyka Kościelna, oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


Od 1965 roku pracuje jako nauczyciel w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego, gdzie początkowo uczyła przedmiotów teoretycznych. Po śp. Profesorze Stanisławie Możdżonku objęła w tejże szkole klasę organów, którą prowadzi do dziś. Spod jej ręki wyszło ponad 50 absolwentów szkoły – obecnie czołowych polskich organistów.


Obok pracy dydaktycznej Marietta Kruzel-Sosnowska prowadzi ożywioną  działalność koncertową, która obejmuje  recitale  na wszystkich większych festiwalach organowych w Polsce (miedzy  innymi: Oliwa, Kamień Pomorski, Koszalin, Frombork, Kazimierz nad Wisłą), w salach Filharmonii i kościołach w Polsce i  za granicą (Austria, Belgia, Białoruś, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Włochy).

            

Artystka nagrała szereg audycji organowych dla Polskiego Radia. W dorobku ma liczne płyty CD (między innymi z  muzyką Mariana Sawy- Organ Music II AP0068  nominowaną do nagrody  Akademii Fonograficznej  „Fryderyki”),  oraz CD nagrane na zabytkowych organach w Leżajsku, Legnicy, Bielsku Białej i Rożyńsku Wielkim, jak również we Władysławowie, Czerwińsku, Ostrzeszowie, a także na XVII wiecznym pozytywie w Przecznie koło Torunia i zabytkowym instrumencie z XIX wieku w Jeruzalu. Dokonała wielu prawykonań polskiej muzyki organowej, w szczególności utworów Mariana Sawy. Brała udział w wielu sympozjach i sesjach naukowych wygłaszając wykłady i referaty na tematy związane z muzyką organową.

Zajmowała się też popularyzacją muzyki w Estradzie Kameralnej Filharmonii Narodowej  (poprowadziła około 6000 koncertów dla dzieci i młodzieży). Za swoją działalność została przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowana odznaką  „Zasłużony Działacz Kultury”. Jest członkiem Akademii Fonograficznej, nominującej nagrania do nagrody Fryderyki.


Zasiada w Jury konkursów organowych w Polsce. Jest prezesem Towarzystwa im. Mariana Sawy, które zajmuje się promocją twórczości tego kompozytora i wydawaniem jego utworów. Prowadzi także kursy interpretacji jego muzyki,  oraz wykłady i seminaria na ten temat.


W tym roku obchodzi 50 lecie swojej pracy artystyczno-pedagogicznej.