Główna Kalendarium Anonse Fotogaleria

Marcin Ciszewski


Kontratenor, w 1999 ukończył Akademię Muzyczną  w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza). Kształcił się również pod kierunkiem takich pedagogów śpiewu jak: Kinga Chełmińska, Ryszard Minkiewicz, Kai  Wessel, Gerhard Kahry, Dariusz Paradowski.

Już w czasie studiów występował na wielu estradach filharmonicznych w kraju, wykonując głównie repertuar oratoryjno-kantatowy. Śpiewał głosem tenorowym i kontratenorowym, dlatego proces kształcenia przebiegał dwutorowo. Debiutował  w Warszawskiej Operze Kameralnej i Filharmonii Narodowej. Rozpoczął też współpracę z wieloma zespołami muzyki dawnej, m.in. IL Tempo, Ars Nova, Dolnośląska Orkiestra Barokowa, Cappella Gedanensis, Parnassos, Musica Antiqua Köln - Reinhardta Goebela. Artysta ukończył studia jako tenor, kontratenor i haute-countre, co jest ewenementem w skali światowej.

Obecnie Marcin Ciszewski śpiewa głosem kontratenorowym, a doświadczenie i wiedza, jaką zdobył w czasie studiów, pozwala mu na wykonywanie współczesnych utworów o wyjątkowo rozległej skali (np. dzieła Mariana Sawy czy Eugeniusza Brańki, utrwalone na płycie nagranej z Ewą Bąk w 2009 r.)

Artysta koncertował:  w Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Holandii, Belgii, Szwajcarii, na Węgrzech i na Ukrainie. Śpiewał na festiwalach i estradach  muzycznych w Paryżu (Katedra Notre-Dame w Wersalu)  Rouen, Luneville, Saint Denis, Rioclar, Pontoise, Grenoble, Brest, Quimper, St Renan i innych. Wystąpił w takich salach jak m.in. Concertgebouw (Amsterdam), Tonhalle (Zurich), Casino (Bazylea), Kultur Center Saal (Lucerna), Theatre Royal de Namur (Francja), Audytorium de Lyon, Opera de Besancon, Theatre du Capitole de  Tulouse, Generale Theatre   de Bourg-en-Bresse.

W 2002 r. został zaproszony przez wybitnego włoskiego dyrygenta Rinaldo Allessandriniego do udziału w przedsięwzięciach muzycznych Europejskiej Akademii Barokowej w Ambronay (Francja). Artysta wystąpił na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. pod patronatem: Jolanty Kwaśniewskiej (Festiwal w Helu 2003-2006 r.), Marii Kaczyńskiej (2008-2010), Prezydentów: Aleksandra Kwaśniewskiego i  Jacques’a Chiraca (Festiwal Vezere we Francji - program „Nova Polska 2004”). Koncertował pod batutą wybitnych polskich dyrygentów, jak np.: Stefan Stuligrosz, Marek Tracz, Tadeusz Zathey, Jerzy Kosek, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Salwarowski, Jerzy Swoboda, Stanisław Krawczyński, Wojciech Michniewski, Jacek Boniecki, Jan Łukaszewski, Michał Nesterowicz.

Marcin Ciszewski dokonał wielu nagrań CD, radiowych i telewizyjnych - m.in. płyta „Święty Kazimierz Król Polski” A. Scarlattiego (światowe prawykonanie), została nominowana do nagrody „Fryderyka” w kategorii  „Muzyka Dawna”. Artysta posiada bogaty repertuar. Wykonuje muzykę wszystkich epok, jednak specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej. Od lat współpracuje ze znakomitą organistką Ewą Bąk, z którą prezentuje na licznych koncertach sakralną muzykę wokalną. Marcin Ciszewski zajmuje się również pracą pedagogiczną – w latach 2001 – 2012 był kierownikiem Chóru Akademii Morskiej w Gdyni i współtwórcą zespołu. Prowadził również swój autorski przedmiot fakultatywny „Impostacja głosu i kultura słowa mówionego” na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa.

Od 2005 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim, gdzie uzyskał stanowisko adiunkta i tytuł doktora sztuki muzycznej.