Organista, klawesynista, pedagog, kompozytor, a także animator życia muzycznego.
Jest absolwentem PSM I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie w klasie organów Wiktora Włudyki (dyplom z 4 wyróżnieniami) oraz warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny) – organy (prof.: Feliks Rączkowski i Andrzej Chorosiński) studiował też na Wydziale Reżyserii Dźwięku.
Swoją grę i osobowość artystyczną kształtował następnie na kursach mistrzowskiej interpretacji w kraju i za granicą u takich profesorów, jak: G. Bovet, I. Ella, D. Roth, H. i M. Haselböck, M. Chapuis, A. Stricker, G. Litaize, P. Kee, B. Winsemius, H. Vogel, L. Ghielmi, O. Latry, J. Grubich i J. Serafin), zaś u M. Sawy, J. Gembalskiego i J. van der Kooy’a zgłębiał sztukę improwizacji organowej.
Poszerzając swój kunszt gry uczestniczył w kilku międzynarodowych konkursach organowych. Jeszcze podczas nauki w PSM II st. był laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Organów (Rzeszów, 1980 – III m.), a w roku 1990 został finalistą Concours Suisse, dedykowanego muzyce Jehana Alaina (Romainmôtier).
Występuje z koncertami w Polsce i krajach europejskich jako solista i kameralista.
Koncertował np. wiele razy z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-
Jest dyplomowanym pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina
w Olsztynie, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z organów, improwizacji org., fortepianu,
harmonii oraz zespoły muzyki dawnej. Jednocześnie w wielu ośrodkach daje wykłady
i prowadzi warsztaty z improwizacji organowej oraz muzyki sakralnej. W roku 2007
został mianowany ekspertem MEN. Współpracował też z Uniwersytetem Warmińsko-
Od lat interesuje się muzyką sakralną; m.in. współpracował jako organista i kantor z wieloma znaczącymi kościołami (np. Świętego Krzyża, Najświętszego Zbawiciela, św. Klemensa w Warszawie; św. Jakuba i Najśw. Serca Jezusowego w Olsztynie), pracował też w studium dla organistów oraz prowadził kursy dla animatorów muzyki kościelnej i współredagował wydawnictwa muzyczne.
J. Ciecierski, obok czynnego uprawiania muzyki, od wielu lat stara się też kreować życie kulturalne, zarówno w Olsztynie, jak i na Warmii i Mazurach; dał się także poznać jako publicysta muzyczny, w prasie ogólnopolskiej oraz w lokalnych mediach. Od 1997 roku działa w zarządzie koła SPAM w Olsztynie, od 1999 pełni funkcję dyr. artystycznego „Olsztyńskich Koncertów Organowych” im. Feliksa Nowowiejskiego. Współorganizuje też doroczne koncerty monograficzne pod patronatem SPAM, „Saloniki muzyczne” w MOK oraz „Spotkania na Szczycie” w Sali Kameralnej PSM, poświęcone tematyce organistowskiej.
W roku 2004 otrzymał nagrodę Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury, w 2005 –odznaczenie
„Zasłużony Działacz Kultury”, w 2007 -