Koncert inaugurujący tegoroczny XXXIV festiwal organowy w katedrze św. Jakuba, w niedzielę 24 czerwca o g. 20, będzie miał w tym roku szczególnie uroczysty charakter.
Olsztyńskie samodzielne Koło (nr 37) Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, które współorganizuje festiwal, obchodzi swoje 50-lecie i jest to okazja, by nie tylko uhonorować zasłużone osoby z grona muzycznego, ale przede wszystkim, by podzielić się ze słuchaczami wspaniałą, w jakimś sensie nawet ulubioną muzyką, w obsadzie wokalno-instrumentalnej, reprezentatywnej dla ukazania wieloletniego wkładu członków koła w życie kulturalne i naukowe Olsztyna. Wśród wykonawców będą artyści tworzący od lat olsztyńskie środowisko muzyczne, ale i goście, którzy stąd się wywodzą, tu stawiali pierwsze muzyczne kroki...
Wokaliści:
Ewa Alchimowicz-Wójcik – sopran, Jolanta Sołowiej – sopran, ks. Zbigniew Stępniak – bas,
Instrumentaliści:
Dorota Obijalska i Regina Liszka-Ciecierska – skrzypce, Krzysztof Koziatek – wiolonczela, Paweł Banasiuk – trąbka, Lucyna Żołnierek – klawesyn, Klaudyna Żołnierek – teorba.
Nie może zabraknąć w takim koncercie organistów – zagrają (solowo i kameralnie): Anna Dramowicz, Marta Dramowicz-Wojtacka, Joanna i Jacek Kwiatkowscy oraz Jarosław Ciecierski, który sprawuje nad całością festiwalu kierownictwo artystyczne.
Oprawę dla znacznej części solistów tego wieczoru zapewni Olsztyńska Grupa Smyczkowa „Absolwent” pod dyrekcją Doroty Obijalskiej, która obchodzi właśnie jubileusz artystyczny.
W programie znajdą się (m.in.) utwory Bacha, Haendla, Purcella, Mielczewskiego, Blanco, Vivaldiego, Mendelssohna, Wesley’a, zaś tradycyjnie już oprawę mszy św. inauguracyjnej o godz. 19 wypełni starannie dobrana na tę okazję dawna muzyka polska i włoska.
„Olsztyńskie Koncerty Organowe” im. Feliksa Nowowiejskiego to impreza zakorzeniona w życiu muzycznym miasta, starającą się łączyć wieloletnią muzyczną edukację z kreowaniem wysokiej kultury w świadomości słuchaczy. Taka polityka kulturalna zaowocowała m.in. dużym gronem sympatyków festiwalu wśród utytułowanych wykonawców, którzy często podkreślają inspirację wnętrzem, publicznością, a od kilku lat także świetnymi instrumentami.
Dwoje organów, jakimi dysponuje katedra, urocza akustyka i klimat gotyckiego wnętrza, a także niezwykle staranny dobór wykonawców i zróżnicowany repertuar – wszystko to czyni „Koncerty” wizytówką środowiska i całego miasta, a w ofercie całego „Olsztyńskiego Lata Artystycznego” impreza ta wyróżnia się ukształtowanym wizerunkiem, choć organizacyjnie na pewno jest warta poświęcenia jej dodatkowej uwagi, także przez różnych sponsorów...
Ten sezon, mimo odczuwanego kryzysu, jest znakomitą okazją, by usłyszeć wielu artystów, którzy przyjadą tutaj po wielu latach i którzy nie dotknęli naszych nowych organów Sauera. Jest też kontynuacją pomysłów sprawdzonych w ubiegłych latach, jak „Koncerty Jakubowe” w dzień patrona miasta i parafii katedralnej czy projekty artystyczne realizowane we współpracy z miastami partnerskimi Olsztyna.