PYTANIA KONKURSOWE
Konkurs trwa od 20.07 do 30.08.2009

Zasady: uczestniczyć można w obu edycjach konkursu, ale każdy słuchacz może oddać tylko jeden komplet odpowiedzi (a) i (b). W wersji "muzykologicznej" premiowane będą najlepsze odpowiedzi (np. jeśli najlepszymi okażą się zestawy z 6 na 9 pkt. maks., to one wezmą udział w losowaniu płyt CD), natomiast w wersji "dla wiernych słuchaczy", w której podpowiedzi znaleźć można w broszurze lub na stronie internetowej Festiwalu, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo tylko na cztery pytania spośród sześciu. Nagrody są tu od Urzędu Miasta Olsztyn. Uwaga - nie jest wykluczona sytuacja, że ktoś wylosuje nagrodę w obu edycjach konkursu, bo w zestawie (a) trzeba sobie i tak bardziej "zasłużyć" wiedzą bądź szperaniem...


Zestaw (a) - wersja dla niespokojnych poszukiwaczy ("muzykologiczna")

  1. Jerzy Fryderyk Haendel zasłynął m.in. jako twórca koncertów organowych z orkiestrą.
a) W jakim celu je tworzył, albo, inaczej ujmując, kiedy najczęściej je wykonywał?
b) Co oznacza w ich partyturach określenie "organo ad libitum"?

  1. Józef Haydn pozostawił wiele kompozycji, w tym aż 104 symfonie. Niektóre z nich mają nawet specjalne dookreślenia, pochodzące od autora, albo "dopisane" przez tradycję, jaknp. cykl "Londyńskich". Proszę podać jeden przykład takiej symfonii Haydna z tytułem.

  1. Marian Sawa (1937-2005), którego Sekwens zabrzmi u nas w tym roku, miał tu swój  kompozytorski koncert i był na nim obecny. W którym roku? (ew. które "Koncerty")?

  1. Którzy z "angielskich" kompozytorów z Koncertu Inauguracyjnego nie byli Anglikami?

  1. Jedna kompozycja z recitalu "Słynne miejsca utrwalone w muzyce organowej" zawiera cytaty znanych utworów innych kompozytorów. Jaka to kompozycja i jakie to są cytaty - wystarczy podać tylko jeden z nich.

  1. Który z kompozytorów, mających w tym roku swoją okrągłą rocznicę, wyróżniony w tej edycji festiwalu, jest w jakiś sposób kojarzony z twórczością J.S. Bacha i dlaczego?

(do pobrania: formularz konkursowy A)


Zestaw (b) - dla wiernych słuchaczy OKO i uważnych czytelników broszury festiwalu

  1. Jeden z utworów wykonywanych podczas tegorocznego festiwalu, jest poświęcony osobie Feliksa Nowowiejskiego. Kto jest jego autorem?
  2. Jaka jest idea "Koncertu Jakubowego" w naszym festiwalu? Od kiedy się on odbywa?
  3. Jeden z wykonawców tegorocznych "Koncertów" otrzymał tytuł doktora honoris causa warszawskiej uczelni muzycznej. Kto jest tym artystą?
  4. Heinrich Ignaz Franz von Biber jest autorem bardzo znanego i ważnego cyklu utworów na skrzypce, którego fragmenty mamy okazję w 2009 r. wysłuchać. Jaki jest tytuł tego dzieła?
  5. Kwartet Prima Vista gościł już podczas naszych "Olsztyńskich Koncertów Organowych": kiedy to było i ile koncertów z ich udziałem miało miejsce na naszym festiwalu?
  6. Zaprzyjaźniony od lat z naszym festiwalem Hotel "Pod Zamkiem", którego budynek przy ul. Nowowiejskiego ma w tym roku 100-lecie powstania, był siedzibą pewnej instytucji związanej z muzyką. Prosimy podać jej pełną lub choćby skróconą nazwę.

(do pobrania: formularz konkursowy B)