WYKONAWCY
Urodził się w Warszawie w 1980 roku. W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w klasie organów prof. Joachima Grubicha, a także fortepianu w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda.

W 2007 roku ukończył studia podyplomowe (specjalizacja - improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie w klasie prof. Wolfganga Seifena. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu.
Michał Markuszewski
Do jego największych osiągnięć należą: II nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000) i wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha oraz nagroda prezydenta miasta Gdańsk, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007).

Występował z recitalami na międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, Słowacji, w Czechach (Bazylika w Hejnicach, "Dni muzyki organowej - Vyszehrad 2002" w Pradze), Holandii, Szwajcarii oraz  ponad 50 miastach w Niemczech.

Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem takich mistrzów jak: Guy Bovet, Aleksander Fiseyski, Julian Gembalski, Lorenzo Ghielmi, Jean Guillou, Bernhard Haas, Rudolf Innig, Edgar Krapp, Olivier Latry, Heribert Metzger, Peter Planyawski, Martin Sander, Christopher Stembridge.

Współpracował z wieloma wybitnymi solistami, Polskim Chórem Kameralnym "Schola Cantorum Gedanensis", chórem "Camerata Varsovia" oraz orkiestrą Jeunesses Musicales, z którą nagrał na płytę "Kantatę do św. Cecylii" Franciszka Lessla. Dokonał również nagrań płytowych w kościele St.Meinolf w Hagen w Niemczech (2 CD), w kościele St. Cyriakus w Karlsruhe-Bulach (Organum Classics), Vinzenz Kirche w Menden, w kościele św. Koszyckich Męczenników w Koszycach na Słowacji a także w Legnicy dla firmy DUX. W 2009 roku ukazała się Jego najnowsza płyta nagrana na zabytkowych organach Kościoła Reformowanego w Warszawie (DUX). Nagrywał również dla radia BIS (2004, 2008) oraz telewizji (2005,2008).

Artysta ma na swoim koncie prawykonania współczesnej polskiej muzyki organowej, a także organowo-kameralnej.

Michał Markuszewki zajmuje się również problemami ochrony zabytkowych organów. Jest członkiem "Stowarzyszenia Na Rzecz Badań i Utrzymania Śląskich Organów" VEESO oraz od 2001 członkiem niemieckiego "Towarzystwa Przyjaciół Organów" GdO. Współpracuje również z redakcją "Polskiego Wirtualnego Centrum Organowego".

Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty.

W 2007 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.michalmarkuszewski.pl